Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? - Ankara Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi
 Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk çeşitli psikolojik rahatsızlıkları yaşayanların oldukça çok araştırmış olduğu konular arasında yer almaktadır.

Geçmiş yıllara nazaran günümüzde birçok kişi çeşitli psikolojik rahatsızlıklarında bilinçli bir şekilde davranarak uzman kişilerden yardım almaktadır. Özellikle birçok kişi obsesif kompulsif bozukluklarda psikiyatri uzmanlarından yardım alarak daha kaliteli bir yaşam sürmeye çalışmaktadır. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi obsesif bozukluk hakkında araştırma yapmakta ve bilgi almaya çalışmaktadır. Sizlerde obsesif bozukluk hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda obsesif kompulsif bozukluk nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Kişilerde tekrar eden düşünceler tekrar eden hareketlere sebep olur ve tıbbi olarak bu hastalık obsesif kompulsif bozukluk olarak adlandırılır. Obsesif bozukluk kişilerin günlük hayatlarını olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu durum psikolojik bir rahatsızlık olarak adlandırılır. Obsesif kompulsif bozukluk nedir? Obsesif bozukluk obsesyon adı verilen mantıklı olmayan ve rahatsız edici düşüncelerin kontrol altına alınmaması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kişilerin düşüncelerinin bir mantık çerçevesinde gelişmese bile bu düşünceleri kontrol altına alamamaları beraberinde bu düşüncelerin yarattığı kaygıları azaltmak için çeşitli davranışlarda bulunmasına sebep olur. Kişi bu durumda bu düşüncelerin mantıklı olmadığını bilse de bu düşüncelerden kurtulamaz. Ancak bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arasında kirlenme korkusu, düzenli ve simetrik olma gibi birçok belirtinin yer aldığını söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca aşırı temizlik, sürekli duş alma isteği ve bir şeyleri saklamada görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Obsesif bozukluk belirtileri arasında ön plana çıkanlar şunlardır;

 • Kirlenme Korkusu
 • Düzenli Olma
 • Simetrik Olma
 • Zarar Görme Düşüncesi
 • Başkalarının Dokunduğu Nesnelere Dokunamamak
 • Nesneler Düzenli Olmadığında Strese Girme
 • El Sıkışmaktan Rahatsızlık Duyma
 • Sürekli El Yıkama
 • Aşırı Temizlik Takıntısı
 • Mikroplardan Korkma
 • Sürekli Duş Alma İsteği
 • Sürekli Bir Şeyleri Kontrol Etme İhtiyacı Duyma
 • Bir Şeyleri Sayma
 • Kilitlendiklerinden Emin Olmak
 • Ocağı Tekrar Tekrar Kontrol Etmek
 • Belirli Kalıplarda Sayma
 • Bir Duayı, Kelimeyi veya Şarkıyı İçten İçe Tekrarlamak

Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur?

Bu psikolojik hastalığın kesin nedenleri hala bilim insanları için araştırma konusudur. Bu sebeple üzerinde uzlaşılmış net sebeplerden bahsetmek doğru değildir. Obsesif bozukluk neden olur? Net bir sebepten bahsedilmese de bu hastalığın genetik olarak taşınabileceği bilinmektedir. Bu rahatsızlık genelde çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olan ergenlikte baş gösterir. Hastalığın bu dönemde ortaya çıkması ergenlik durumu ile karıştırılsa da belirtiler birbirinden farklılık gösterdiğinden tespit edilmesi zor değildir.

Tedavi edilebilen bu hastalığın en erken şekilde tedavisine başlanması gerekir. Aksi halde bu hastalığa sahip kişiler ruh sağlıklarıyla alakalı başka olumsuzluklar da yaşayabilirler. Bu anlamda bu hastalığın fark edildikten hemen sonra tedavisine başlanması hayatınızı kolaylaştıracak faydalı bir işlem olacaktır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tipleri Nelerdir?

Obsesif bozukluk tipleri arasında en sık rastlanan tip temizlik hastalığıdır. Kişiler sürekli düşündükleri düşüncelerden kurtulabilmek için temizlik yaparak bunu zamanla takıntıya dönüştürürler.

Temizlik hastalığı en sık görülen obsesyon durumlarından biridir. Temizlik hastalığı dışında kişilerin sıklıkla karşılaştığı hastalıklardan biri de yine vesvese hastalığıdır. Bunlar dışında ben nasıl inanırım hastalığı ve kontrol etme hastalığı da obsesif bozukluk sebebiyle meydana gelen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların ileri boyuta taşınmaması için kişilerin tedavi olmaları gerekir. Tedavi süreci bazen uzun sürse de bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Ayrıca Depresif bozukluk ile ilgili olarak detaylı bir bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Çevresel Faktörler

Obsesif bozukluk çevresel faktörleri arasında birçok unsurun yer aldığını söyleyebiliriz. Genellikle çevresel stres faktörlerinden etkilenen birçok kişi obsesif bozukluk yaşamaktadır. Bunun yanı sıra pek çok çevresel faktöründe obsesif bozukluğa neden olduğunu söyleyebiliriz. Obsesif bozukluk çevresel faktörleri şunlardır;

 • Taciz
 • Yaşam Durumundaki Değişiklikler
 • Hastalık
 • Sevilen Birinin Kaybı
 • İş veya Okulla İlgili Değişiklikler Veya Sorunlar
 • İlişki Kaygıları

Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi Yöntemleri

Obsesif kompulsif bozukluk tedavi yöntemleri arasında davranış terapisi ve ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi süreci kişinin durumuna göre ve uygulanması gereken yönteme göre değişiklik gösterebilmektedir. Obsesif bozukluk tedavisinde uzman bir kişiden yardım almak daima daha sağlıklı bir şekilde sonuca ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Obsesif bozukluk ilaç tedavisi ile ilgili olarakgenelliklebeyindeki serotonin seviyelerini artırmaya yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Davranış terapisinde ise, abartılı veya takıntılı düşünceleri azaltmaya odaklı bir tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca sıkıntılı çekilen konu ile ilgili olarak bir yüzleşmede davranış tedavisinin içerisinde tercih edilmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk nedir? Sorusu ile ilgili olarak sizlere başlıklar halinde kısa ve öz bir şekilde bilgiler aktarmaya çalıştık. Simetrik olma, kirlenme korkusu ve sürekli kontrol obsesif kompulsif bozukluklarında başlıca görülen psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Ankara obsesif bozukluk tedavisi konusunda birçok uzman psikoloğa sahip bir şehrimizdir. Ankara’da psikiyatri tedavilerinde alacağınız uzman bir yardım sizlerin daha çabuk bir şekilde rahatsızlığınızı yenebilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca sizlerde obsesif kompulsif bozukluklar ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir