Deprem Sonrası Psikososyal Destek - Ankara Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi
 Deprem Sonrası Psikososyal Destek

Deprem Sonrası Psikososyal Destek yaşanan doğal afet sonucu psikolojik ve fizyolojik olarak zarar gören birçok birey için oldukça önemlidir.

Yaşanan doğal afetler, birçok kişinin fiziksel, ruhsal, maddi ve manevi zarar görmesine neden olmaktadır. Ülkemizde peş peşe meydana gelen büyük depremler maddi ve manevi olarak milyonlarca kişiyi olumsuz olarak etkilemiştir. Bundan dolayıdır ki, birçok kişi depremin sebep olduğu psikolojik travmaları atlatabilmek adına psikososyal destek kavramını araştırmaya başlamıştır. Sizlerde deprem sonrası psikososyal destek ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Deprem Sonrası Psikososyal Destek hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Deprem Sonrası Psikososyal Destek

Büyük yıkımlara ve birçok can ve mal kaybına neden olan yaşanan doğal afet, birçok kişinin fiziksel, ruhsal, maddi ve manevi zarar görmesi sebebi ile Deprem sonrası pek çok travmatik sorunlara neden olabilir. Beklenmedik anda gelen doğal afet bireylerin tüm hayatını alt üst eden büyük derecede kayıpların yaşanmasına neden olarak kişilerin fiziksel, sosyal ve ekonomik açıdan hayatlarında eksikliklere neden olabiliyor.

Bu eksikliklerin yerinin tekrardan doldurulabilmesi için maddi ve manevi açıdan desteğe ihtiyaç duyulması da toplumumuzda yardımlaşma ve birlik gücünü ortaya çıkararak el birliği ile kişilerin olabildiğince eksiklerinin ve ihtiyaçlarının giderilmesine fayda sağlar.

Deprem Sonrası Destek Nasıl Olur?

Kişilerin yaşadığı bu felaketten dolayı uğradığı zararların giderilebilmesi açısından Deprem sonrası destek bir nebzede olsa insanların rahatlamasına fayda sağlayabiliyor. Deprem ile kişilerin yaşamı büyük ölçüde etkilenebiliyor.

Genel sağlıklarına ve yaşam alanlarına uğrayan büyük yıkım sonrası yaşadıkları acılar ile tek başına ayakta kalmakta zorlanan bireylere gerek devlet desteği, gerek de toplumsal destek o anki ihtiyaçların giderilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Maddi, manevi olarak depremzedelerin yanında olunması duyulan acının, yaşanan kayıpların telafisi olamaz ama kısmen de olsa elinden tutulması yanında olup, destek olunması, çaresizlik hissine bırakılmaması psikolojik olarak fayda sağlayabiliyor.

Deprem Sonrası Psikososyal Destek
Deprem Sonrası Psikososyal Destek

Deprem Sonrası Psikososyal Destek Nedir?

Deprem sonrası psikososyal destek terimi psikolojik destek açısından daha kapsamlı bir yardım türüdür. Mağduriyet yaşayanların ihtiyaçlarının giderilmesi yanında, başına gelen bu olay ile baş edilme konusunda güçlendirilmesi, yüreklendirilmesi, ortaya çıkabilecek psikolojik uyumsuzlukların önlenmesi, aile ve toplum içeresinde ilişkilerin kurulumunda destek verilmesi ve iyileşme, toparlanma becerilerinde çoğaltma desteği yani disiplinli hizmetler bütününü içermektedir.

Yapılmakta olan iyileştirme faaliyetlerini kapsayan sosyal hizmet türüdür. Psikososyal destek kişiler tarafından talep edilmeden kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yok edici ve riskleri önleme niteliğindedir. Afetler sonrası yapılan psikososyal destek sadece ilk yardım ile sınırlı kalmamalıdır. Bireylerin yeni yaşamlarına alışma süreçleri de göz önüne alınarak tekrar ayaklanma dönemine kadar sağlanması gerekli olan bir sosyal hizmet faaliyetidir.

Deprem Sonrası Psikososyal Destek Uygulamaları

Doğanın sebep olduğu bu büyük yıkımlar sonucu afet sonrası müdahil olan kurumlarla beraber halkın günlük yaşam alanlarının kesintiye uğradığı bu dönemde, beslenme, giyim, korunma, tıbbi ve sosyal yardım gibi Psikososyal destek uygulamaları kişilerin hem fiziksel, hem ruhsal açıdan ferahlamaları için çok önemlidir. Bu dönemde özellikle kadınlar ve çocuklar için psikososyal destek ve rehabilitasyon çalışmaları bu travmada daha fazla etkilendikleri müşahede edildiğinden yaygın stres ve depresyon belirtileri gösterebildiklerinden öncelikli ve daha fazla gereklidir.

Sosyal hizmetler uzmanlarının desteği ile verilen bu uygulamalarda depresif durumdan en çok etkilenen çocuklar ve kadınlar için bireysel deneyimlerini dışa vurmaları ve rahatlamalarını sağlayacak çalışmalar yapılmaktadır. Deprem sonrası şok, kriz durumu, stres, depresyon ve uyku sorunlarının çözümünde en önemli müdahale psikososyal destek yardımıdır.

Deprem Sonrası Psikososyal Motivasyon

Deprem sonrası psikososyal motivasyon kapsamında yürütülen çalışmalarla kişileri yeniden güçlü bir şekilde hayata tutunmalarını sağlayacak, hayatlarının mümkün olan şekilde yeniden yapılandırmalar yapılarak bireylerin büyük yıkımın travmalarını daha rahat atlamaları ve yeni yaşam alanlarına alışma sürecinde mümkün olan destekler verilmektedir. İyileştirme faaliyetleri kapsamında mağduriyetleri giderilen kişilerin topluma kaynaştırma ve alışma süreçlerinde yanında olup bu dönemi daha rahat şekilde atlatabilmeleri için kurumlar ve toplum desteği çok önemlidir. Maddi manevi desteklerini esirgemeyen sosyal hizmetler bütünü ile hayatlarına yaşamlarına daha kolay alışmaktadırlar.

Deprem Sonrası Psikososyal Destek

Deprem Sonrası Psikososyal Destek ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Deprem sonrası uygulanacak olan psikososyal destek depresif durumdan en çok etkilenen çocuklar ve kadınlar için bireysel deneyimlerini dışa vurmaları ve rahatlamalarını sağlayacak çalışmaları içermektedir. Sizlerde deprem sonrası uzman kişilerden psikososyal destek almak için bizimle iletişime geçebilir ve aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir