YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR? Kimler yapar? - Doç.Dr. Cemil Çelik
 YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Yaşam koçluğu nedir? 
Yaşam Koçluğu profesyonel bir rehberlik sistemidir. Amacı, danışanın hayattaki hedeflerine ulaşmasını, kendi güçlü ve potansiyellerini fark etmesini ve bu potansiyeli sınırlarını zorlamasını sağlamaktır. Kişisel gelişim ve kariyer planları, yaşam koçluğu derecesinin birincil hedefleri arasındadır. Bu alanda uzman kişiler, uygun ve gerekli eğitimi almış olmaları durumunda yaşam koçluğu unvanını alabilirler.
Yaşam koçu, yardım isteyen danışanı bireysel bir görüşmede tedavi eder. Müşterinin kendi potansiyelini keşfetmesini sağlar. Potansiyelin en yüksek sınırlara ulaşmasına ve geliştirilmesine yardımcı olur. Bireysel müşteri hedeflerini belirledikten sonra, doğru soruları sorun ve müşteriyi harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirin.

       YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?  Yaşam Koçluğu Nedir?

İyi bir yaşam koçunun görevleri nelerdir?
Yaşam Koçluğu, danışan ve yaşam koçu arasında yaratıcı bir ortaklık oluşturmayı amaçlar. Bu ortaklıkta yaşam koçunun görev ve sorumlulukları şu şekildedir:
• Danışanı kendi güçlü ve potansiyellerini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive etmek,
• Danışanın ihtiyaç duyduğu cevapları bulmasını doğru sorularla sağlamak,
• Danışanın hedeflerine ve yaşam tarzına uygun farklı bakış açısı
• Danışanın etkin, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için; doğru kararlar verme ve karar verme yeteneğinizi geliştirmek.
• Sorumluluk almalarını sağlamak için danışanın bakış açısını geliştirme
Danışanın karakterine, hedeflerine ve bakış açısına göre uyarlanmış eylem planları ve stratejiler geliştirme

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?                                             

  Yaşam Koçunun Görevleri Nelerdir?

Bir yaşam koçu nasıl çalışır?
Yaşam Koçu
, gerekli eğitimi tamamlamış ve alanında uzman kişidir. Müşteriyle kişisel olarak ilgilenirken, kendi potansiyelini keşfetmek ve geliştirmek için doğru soruları sorar, kişisel hedeflerini tanımlar ve müşteriyi harekete geçirmek için yeterli stratejiler geliştirir.

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Nasıl iyi bir yaşam koçu olunur?
Hayata uyum için belirli bir okul bitirme belgesine sahip olmak gerekli değildir. Diplomaya ek olarak, bir yaşam koçluğu sertifikasına ihtiyacınız var. Yaşam koçluğu sertifikası, yetkin özel eğitim kurumları tarafından alınır. Sertifikanızı aldıktan sonra kendi ofisinizi açabilir veya bir kurumda çalışabilirsiniz.

Nasıl İyi Bir Yaşam Koçu Olunur?

Yaşam koçu işe yarar mı?
Danışanların yaşamdaki rahatsızlıklarını veya memnuniyetsizliklerini gidermelerine veya hafifletmelerine yardımcı olur. Benlik saygısı sorunları, arzuları ve hedefleri konusunda onlara yardımcı olur. … Yaşam Koçu, danışanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde bir yol haritası çizer.

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Yaşam Koçluğu Alanları
Son yıllarda hayatımıza giren kavramlardan biri de Yaşam Koçluğu kavramıdır. Hakkında sayısız yazı yazılan yaşam koçluğu, 29 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de resmi olarak meslek ilan edildi. Ekosisteme katkı sağlamak için yaşam koçluğu iş imkanları ya da koçların nerelerde ve nerelerde çalışabileceği konusunda sizleri bilgilendireceğiz. yaşam koçluğu çalışma alanları gösterilen ilgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda ekosisteme katkı sağlayacak şekilde konumlandırılmıştır.

                                   Yaşam Koçluğu Alanları

Yaşam Koçları aşağıdaki genel başlıklar altında faaliyet göstermektedir;
• Yaşam Koçluğu
• İlişki Koçluğu
• Öğrenci Koçluğu
• Eğitim Koçluğu
• Kariyer Koçluğu
• Performans Koçluğu
• Satış Koçluğu
• İşletme Koçluğu
• Yönetici Koçluğu

Geniş bir alana sahip Koçluk hayatına bir göz atalım işlerin birbiri ardına …

# 1. Yaşam Koçluğu
Bu alanın kapsamı, danışanın mevcut durumu ile olması gereken yer arasındaki farkı kapatmaya yönelik tüm çalışmaları kapsar. İnsanların yaşamları ile günlük yaşamları arasında çok gerçekçi bir boşluk vardır. Zihinsel olarak sağlıklı insanlarla hedefleri ve nasıl daha fazla başarıya ulaşabilecekleri konusunda çalışın. Profesyonel ve bağımsız bir danışman nezaretinde kendini sabote etme alışkanlığını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların tartışıldığı alandır.
# 2. İlişki Koçluğu
Bu alandaki ilişki koçluğu, alt seviyenin küçük oyunlarından kurtulmaya ve içimizdeki yetişkini harekete geçirmeye dayalı bir süreç yönetimidir. Müşterinin iç mekanının keşfine dayalı olarak iletişimin başladığı yer burasıdır. Kendisinden ayrılan danışanın, hayatında sevgili, eş, arkadaş, sosyal yaşam olarak duygusal durumunu iyileştirmeye yönelik çalışmaların yapıldığı alandır.
# 3. Öğrenci Koçluğu
Öğrenci koçu, konusu olarak öğrenciye odaklanır ve öğrencinin başarılı olma yeteneğini artırmak için öğrenci ve aile ile birlikte çalışır. Çalışma programını, çalışma ortamını, öğrencinin üstesinden gelmesi gereken sorunları tanımlar ve bunları çözmek için önlemler alır. Öğrencinin okul hayatı boyunca asistan olmasını sağlar.
#4. Eğitim koçluğu
Eğitim koçluğu alanında öğrencilerin iletişim sorunları, okula uyum sorunları, yaşanan zorluklar, can sıkıntısı, sosyal yaşam, öz farkındalık ve hedef belirleme konuları ele alınmaktadır. Bu alan kendinizi tanımak ve bu süreç sonucunda hedefinizi belirlemekle ilgilidir. Karşılıklı güvene dayalı bir iletişim vardır ve bazı durumlarda öğrencilere koçluk dışında çalışmalar da yapılmaktadır.
# 5. Kariyer Koçluğu
Hedeflerinize ulaşmak ve temel sorunları çözmek için ne yapacağınızı bilmiyorsanız başvurmanız gereken koçluk alanıdır, s. B. Sevdiğim işi mi yapsam yoksa yaptığım işi mi sevseydim. Bu alanda insanları hedef odaklı yönlendirmeleri, boşlukları doldurmaları ve dengeli bir yaşam sürmeleri beklenir.
# 6. Performans Koçluğu
Bu çalışma alanında danışanın motivasyonunu yüksek tutmak ve hedeflerine daha yakın somut adımlar atmasına yardımcı olmak için çalışmalar yapılır. Takımın motivasyonunu ve hedeflerini gerçekleştirmek için sadece bireysel değil, takım koçluğu çalışmaları da yapılmaktadır. Ekip iletişimini geliştirmek ve ekip ruhunu kazandırmak temel çalışma alanlarıdır.
# 7. Satış koçluğu
Satış koçluğu alanında becerilerini geliştirmek, satış sürecini daha etkin yürütebilmek, satış iletişimini daha iyi yönetmek, problem çözme becerilerini ve yaratıcılığını geliştirmek için çalışmalar yapılmaktadır. . netlik ve kararlılık gibi. Satış koçluğu ile karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını daha kolay anlayabilir ve kazan-kazan yaklaşımıyla uzun vadeli satış artışları sağlayabilirsiniz. Doğru sorgulama becerisi ile en iyi satış stratejisini kullanarak satışlarda fark yaratabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. bu duruma uyuyor.
# 8. İşletme Koçluğu
İşletme koçluğunun temel amacı, işletme sahibinin işine ve hayatına değer katmaktır. İşletmeler için işletme karlılık hedeflerine ulaşma, doğru kişileri işe alma, pazarlama, satış taktikleri, müşteri ilişkileri yönetimi, liderlik ve finansal yönetim konularında çalışmalar yapılmaktadır.
# 9. Yönetici Koçluğu
Liderlik yönünün keşfinden itibaren insanın potansiyelini fark eden ve onu en etkin şekilde kullanmayı öğreten çalışmaların tümü. Bu çalışma ile stratejik ve operasyonel konularda somut, bilimsel ve stratejik düşünebilen, çatışma ve kriz yönetiminde en kolay yolu seçebilen, motivasyonu yüksek, üretken ve yaratıcı bir liderlik ile iş hayatına vizyoner bir bakış açısı kazandıran davranış türleri geliştirirsiniz.

Zamanla, koçluk alt birimleri daha çeşitli hale gelir. Son yıllarda hasta danışmanlığı, hangi hastane, hangi doktor, hangi tedavi yöntemleri gibi birçok konuda profesyonel destek almak mümkün olacaktır.
Gördüğünüz gibi yaşam koçları bütünsel olarak veya seçtikleri uzmanlık alanında çalışabilirler. Diğer faydalı makalelerimiz için bizi takip etmeye devam edin…

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir