Çözüm Odaklı Terapi Nedir? - Ankara Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi
 Çözüm Odaklı Terapi Nedir?

Çözüm odaklı terapi genel olarak bir sorunun çözümüne ilişkin yapılması gereken bir terapidir. Bu alanda sorunun ne olduğu da önem taşır.

Yani sorun büyük çaplı bir sorun ya da küçük çaplı bir sorun da olabilir. Burada çözüm odaklı bir terapi için öncelikle sorunun üzerine gidilir.  Yani sorun ne ise o sorun üzerinde nasıl bir çözüm yapılacak ise ona uygun bir çözüm ortaya konur. Bu alanda genel olarak birçok çözüm yolu karşınıza çıkar. Ancak bunlar arasında hangi soruna hangi çözümün tercih edileceği öne çıkmaktadır. Bu alanda genel olarak uzman olan bir kişiden yardım alınması gerekilir. Bu alanda uzman olan birçok Ankara psikolog ve doktor vardır. Bu yüzden çözüm odaklı terapiler uzman olan kişilerce verilir. Ancak bunun için anında tedavi olunması da gerekilir. Yani çözümün soruna uygun olacak şekilde ilerlemesi için bu alanda uzman kişiler size daha iyi yardımcı olur. Bu durum sorunları ortadan kaldırabilir.

Çözüm Odaklı Terapinin Önemi

Çözüm terapisi öncelikle bazı kişiler için bir gereksinim olacak şekilde öne çıkar. Bu alanda kimi kişiler için bu terapi olumlu sonuçlar ortaya koyar. Öncelikle çözüm terapileri için daha önceden yapılması istenen bir planlama uzman tarafından ortaya konur. Böylece terapinin nasıl ilerleyeceği veya nasıl gelişim göstereceği ortaya konmuş olacaktır.

Uzman bir kişi bu konuda size anında yardımcı olabilir. Çözüm odaklı terapiler ise en zorlu sorunlar için bile bir çözüm sunulabilir. Çünkü kimi kişiler uzman kişilerden yardım almak istemez. Onlar bu terapiye genelde güvenmez. Ancak çözüm odaklı terapiler tam da bu noktada karşınıza çıkar. Yani terapiye girecek olan kişinin çözüme adapte olması gerekir. Eğer çözüme adapte olan bir terapi olmaz ise bu durum kişinin uzman olan kişiye bakışını da değiştirir. Özellikle bugün günümüzde çözüm odaklı terapilere duyulan merak daha çok artış göstermiştir. Çünkü soruna nasıl bir çözüm getireceği merak edilir.

Çözüm Odaklı Terapi Yolları

Çözüm odaklı olan her terapi için belli başlı yol ve yöntemler vardır. Bu alanda öncelikle sorun ne ise o sorun üzerine gidilir. Öncelikle bazı sorunlar kişileri psikolojik olacak şekilde etkiler. Bu da doğrudan strese neden olur. Ancak bu alanda psikolojik olarak kişinin sorunu zihninde nasıl düşündüğü üzerinde durulur. Yani kimi zaman bazı kişiler çok takıntılı oldukları için sorunları çok büyütür. Yani aslında var olmayan hatta büyük bir sorun olmayan durumlar bile o kişi tarafından takıntı haline getirilir. İşte tam da bu noktada aslında çözüm terapisi devreye girer. Bu terapi ile birlikte daha sağlıklı ve ilerlemeci bir yol kat edilmiş olacaktır. Bunun için sorunun aslında büyük olmadığı ve kişinin bunu takıntı haline getirdiği o kişiye iletilir. Bu alamda olmayan sorunların bile o kişi tarafından takıntı haline getirildiği yine ona öğretilir. Yani bu alanda uzman kişiler çözüm terapisini sunar. Bu terapi ile birlikte  bir planlama yapılır.

Çözüm Odaklı Terapi Nedir?

Çözüm Odaklı Terapi ve Sonuçları

Öncelikle bu terapi her şeyi kendine çok fazla takıntı haline getiren kişiler için uygulanır. Çözüm odaklı terapi sonuçları için bireyler bu hususta incelenebilir. Bu alanda öncelikle tedavinin kişiye nasıl uygulanacağına bakılır. Yani uygulama yöntemi ne ise ona bakılır ve bunun kişi üzerindeki etkisi incelenir. Bu etki sonucunda da terapinin sonucu gözlemlenmiş olunur. Yani bu alanda soruna konu olan kişiler sonucu size verir. Öncelikle her kişi için aynı terapi uygulanmaz. Çünkü her kişinin aynı sorunları yoktur. Bu alanda farklı sorunları olan ve bunların etkisi olan kişiler vardır.

Bu yüzden de bu kişiler ayrı olacak şekilde değerlendirmeye alınır. Terapi tam da bu noktada değer kazanır. Yani genel olarak sonuçları kişinin zihni ile alakalı olacak şekilde ortaya konur. Kişi zihninde kimi zaman hiç olmayan sorunları bilir takıntı haline getirdiği gözlemlenir. İşte bu durum anında çözüm odaklı terapi ortaya koyar. Bunun için uzman olan kişiler terapiler ile size yardımcı olur.

Tüm terapiler hakkında bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Çözüm Odaklı Terapinin İlerlemesi

Çözüm odaklı terapinin ilerlemesi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu alanda öncelikle kişinin genel sorununa ve bunun kişi üzerindeki etkisine bakılır. Yani sorun ne ise bunun etkisi ortaya konur. Bu alanda sorunlar değişkenlik gösterir. Ancak genel manada sorunun etkisindeki psikolojik etkisi ve stres durumu kontrol edilir. Kimi zaman bir sorun kişide küçük etki yerine büyük etki yaratır.

Yani sorun aslında çok küçük bir sorun olsa bile kişi bunu büyütür. Hatta hiç olmayan sorunlar ve durumlar bile takıntı haline gelir. Yani kişi hiç olmayan sorunları bile kendi zihninde kurar. İşte bu gibi durumlarda genel olarak kişinin o hiç olmayan sorunları bile ortaya konur. Yani kişinin zihni bir bakıma kontrol edilir. Bu zihin içindeki şeylere bakılır. Uzman olan kişiler genel olarak zihne dönük olarak inceleme yapar. Burada önemli husus şudur. Kişide sorunlar yerine aslında olmayan sorunların da zihninde yer edinmesidir. Çözüm odaklı terapi bu ve daha birçok şey için ön plana çıkar. Ankara Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezinde olarak her türlü sorununuza çözüm odaklı terapi yaklaşımı uygulanmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir